Suomen Tieyhdistys palkitsi ansioituneita alan toimijoita

Suomen Tieyhdistys palkitsi 9.6.2022 pidetyn vuosikokouksensa yhteydessä yhteensä 12 ansioitunutta tie- ja liikennealan ihmistä. Kunniamerkit on myöntänyt Suomen Tieyhdistyksen hallitus.

Yhdistyksen kultainen ansiomerkki edellyttää erityisiä henkilökohtaisia ansioita, joilla henkilö on edesauttanut tieliikenteen asemaa Suomessa tai kansainvälisesti. Ansiomerkki myönnettiin Metsäteollisuus ry:n entiselle toimitusjohtaja Timo Jaatiselle.

Yhdistyksen hopeinen ansiomerkki kultalehvin edellyttää merkittäviä ja pitkäaikaisia ansioita tieliikennealalla. Hopeinen ansiomerkki kultalehvin myönnettiin seuraaville henkilöille:

 • professori Mauri Haataja, Oulun yliopisto
 • kehittämispäällikkö Timo Järvinen, Pohjois-Savon elinkeino-, liikenne ja ympäristökeskus
 • lehtori Anne Kasari, Tampereen ammattikorkeakoulu
 • liikennejärjestelmäpäällikkö Hanna Lindholm, Varsinais-Suomen ELY-keskus
 • metsäteiden johtava asiantuntija Mika Nousiainen, Suomen Metsäkeskus
 • toiminnanohjauspäällikkö Pekka Puurunen, Varsinais-Suomen ELY-keskus 

 

Yhdistyksen hopeinen ansiomerkki edellyttää merkittäviä ansiota tieliikennealalla. Merkki myönnettiin seuraaville henkilöille:

 • projektipäällikkö Timo Bäcklund, Varsinais-Suomen ELY-keskus
 • tieisännöitsijä Ari Eteläniemi
 • Tapio Kalliomäki
 • asiantuntija Antti Knuutila, Infra ry
 • asiantuntija Anne Ranta-aho, Väylävirasto (PTL)

Tie- ja liikennealalla on tärkeä merkitys suomalaiselle yhteiskunnalle ja sen ihmisille. Tällä hetkellä tiestön kunto on ennätyksellisen huono. Alalla työskentelee kuitenkin motivoituneita ihmisiä, jotka rajallisista resursseista huolimatta parantavat joka päivä ihmisten arkea ja elinkeinoelämän toimivuutta. On hienoa saada palkita alan osaajia ja toimijoita. Tieyhdistyksenä toimimme jatkuvasti sen puolesta, että saisimme jatkossakin osaavia ihmisiä alalle, toteaa Tieyhdistyksen toimitusjohtaja Nina Raitanen.

 

https://www.epressi.com/uutishuoneet/suomen-tieyhdistys-ry.html

Ansiomerkit palkituille luovutti Suomen Tieyhdistyksen toimitusjohtaja Nina Raitanen (toinen oikealta) ja hallituksen puheenjohtaja Juha Ojala (oikealla).

Vasemmalla Antti Knuutila, Infra ry, professori Mauri Haataja, Oulun yliopisto, metsäteiden johtava asiantuntija Mika Nousiainen, Suomen Metsäkeskus, lehtori Anne Kasari, Tampereen ammattikorkeakoulu, tieisännöitsijä Ari Eteläniemi, projektipäällikkö Timo Bäcklund, Varsinais-Suomen ELY-keskus, liikennejärjestelmäpäällikkö Hanna Lindholm, Varsinais-Suomen ELY-keskus, toiminnanohjauspäällikkö Pekka Puurunen, Varsinais-Suomen ELY-keskus, Tapio Kalliomäki, sekä palkinnon luovuttaneet Nina Raitanen ja Juha Ojala.

Jaa sosiaalisessa mediassa